October 26, 2014

Latest Kenya party nomination results

NOMINATIONS1801W
button print grnw20 Latest Kenya party nomination results

This is an up to date list of the Kenya party nomination results which officially ended at midnight on January 18th 2013. We shall continue to update as results trickle in.

The IEBC issued a statement notifing members of the political parties that party nominations ended midnight last night (Jan 18) and any nominations ongoing are illegal and against the Elections Act as per the Kenya Gazette Notice Vol. CXIV- No. 132 of 28th December 2012. Any party conducting any primaries is violating the law and the Commission will not accept those results. The police have been notified and are on high alert to investigate those violating the law. The IEBC election officials are also on the ground and monitoring any electoral malpractices.

THE NOMINATION RESULTS ARE AS FOLLOWS: (Updated Saturday 01/20/2012 5.30pm Kenyan time)

Ainabkoi MP (ODM) Moses Toroitich Tanui
Aldai MP (ODM) – Sally Kosgei
Baringo Central MP (URP)- Sammy Mwaita
Baringo Governor (Kanu) – Stanley Kiptis
Baringo Governor (URP) – Benjamin Cheboi
Baringo North MP (URP)-William Cheptumo
Baringo Senate (Kanu) – Gideon Moi
Baringo Senate (URP)-Rev Jackson Kosgey
Bomet Governor (URP)-Isaac Ruto
Bomet MP (URP) -Bernard Bett
Bondo MP (ODM)- Gideon Ochanda
Borabu MP (ODM)-Patrick Osero
Bungoma Governor (New Ford Kenya) – Kenneth Lusaka
Bungoma Governor(ODM)-Alfred Khangati
Bungoma Senate (New Ford Kenya)- Musikari Kombo
Bungoma Senate (UDF)-Mukhisa Kituyi
Bungoma Senate(Ford Kenya) – Moses Wetangula
Busia Governor (Ford Kenya)-Philemon Imoh
Busia Senator (Ford Kenya)- Chris Okemo
Busia Senator (LPK)-Susan Mangeni
Busia Senator (ODM)- Amos Wako
Cherangany MP (URP)-Joshua Kuttuny
Eldama Ravine MP (URP) – Moses Lesonnet
Elgeiyo Marakwet Senate (URP)-Kipchumba Murkomen
Elgeyo Marakwet county Governor (URP)-Alex Tolgos
Elgeyo Marakwet county Senate (URP) Kipchumba Murkomen
Elgeyo Marakwet county Women Rep (URP) Susan Chebet
Emgwen MP (URP) – Alex Kosgey
Garrissa Governor (UDF)Mohamed Shurie Governor
Gem MP (ODM)- Elisha Odhiambo
Gilgil MP (TNA) -John Kiage
Homabay county Governor (ODM)-Philip Okundi
Homabay county Senate (ODM)-Otieno Kajwang
Homabay MP (UDF) Joseph Adika Andolo
Homabay Town-MP (ODM)-Martin Ogindo
Kakamega Governor (New Ford Kenya) – Soita Shitanda
Kakamega Governor(ODM)-Wycliff Oparanya
Kakamega Governor(UDF)-Paul Olando
Kakamega Senate (UDF)-Bonny Khalwale
Kakamega Senate (FPK-Cyrus Jirongo
Kakamega Senate (ODM)-Prof Shianyisa Khasiani
Kapseret (URP) Oscar Sudi (Kapseret)
Kapseret MP (ODM) John Kipkoech
Keiyo North MP (URP)- James Murgor
Keiyo South MP (URP) Jackson Kiptanui (MP Keiyo South),
Kesses MP (ODM)- Elkana K Kemei
Kilifi County Governor (ODM) – Amason Kingi
Kilifi County MP (ODM) – Gideon Mungaro
Kilifi County Senator (ODM) – Steward Madzayo
Kirinyaga Governor (TNA) -Joseph Ndathi
Kisii senate (TNA) – Prof Sam Ongeri
Kisii Senator (UDF) -George Nyamweya
Kisumu County Governor (ODM): Ruth Odinga
Kisumu County Governor (ODM): Ruth Odinga
Kisumu County Senate (ODM): Ocholla Ogola
Kisumu County Senate (ODM): Ocholla Ogola (ODM)
Kisumu County Women Representative (ODM): Rose Nyamunga
Kisumu County Women Representative (ODM): Rose Nyamunga
Kisumu West MP (ODM)- Olago Oluoch
Kitui Governor (Narc) – Kiema Kilonzo
Kitui senate (Narc) – Charity Ngilu
Kitui senate (Wiper) – David Musila
Kitutu Chache South MP (ODM)-Richard Onyonka
Kuresoi South MP (URP)-Zakayo Cheruyoit
Kwale Governor (UDF) – Simeon Mkalla
Kwale senate (URP) – Chirau Ali Mwakwere
Laikipia County Governor (UDF) – Nderitu Mureithi
Lamu Governor (UDF) Timamy Issa Ibdalla
Lamu Senator (UDF)- Hassan Albeity
Machakos governor – Dr Alfred Mutua
Machakos Senate (Wiper)-Johnstone Muthama
Machakos Town MP (Wiper) – Albanus Mutisya
Makadara MP (UDF) -Consolata Kivuti
Makueni County Governor (Muungano party) Prof.Kivutha Kibwana
Makueni County Governor (CCU)-Tom Luusa
Makueni County Governor (DP)- Dr.Peter Kilonzo
Makueni County Governor (PICK party)- Lt.Gen.(rtd) Jones Mutwii
Makueni County Governor (TIP party)- Peter Maundu
Makueni County Governor (Wiper)- Prof.Philiph Kaloki
Makueni Senate Mutua Syumwenzwa
Makueni Senate (Wiper)-Mutula Kilonzo
Makueni Senator (Wiper)- Mutula KIlonzo
Marakwet West MP (URP)-David Kangogo Bowen
Marakwet West MP (URP)-William Kisang
Marakwet West MP (UDF)- Beatrice Biwott
Masinga MP (Wiper) – Joseph Mathuki
Mbeere South MP (TNA) – Mutava Musyimi
Meru senate (ODM) – Gitobu Imanyara
Mioben (URP)-Silas Tiren (Moiben),
Moiben MP (ODM) Andrew Kiprop Tobosei
Mombasa governor (ODM) – Hassan Joho
Mombasa senate (ODM) – Ramadhan Kajembe
Mosop MP (URP) -Stephen Kirwa Bitok
Muhoroni MP (ODM) -Ayiecho Olweny
Mumias East MP (UDF) – Benjamin Washiali
Muranga County Women Rep (TNA)-Sabina Chege
Nairobi governor (FPK) – Philip Kisia
Nairobi governor (ODM) – Dr Evans Kidero
Nairobi Governor (TNA)-Ferdinand Waitititu
Nairobi Senator (TNA)-Mike Mbuvi ‘Sonko’
Nairobi Senator (UDF) -Stanley Livondo
Nakuru County Senate (TNA)-James Kiarie Mungai
Nakuru governor (TNA)-Kinuthia Mbugua
Nakuru Governor (UDF) – Dr.Francis Kiranga
Nandi senate (ODM) – Henry Kosgey
Nandi Senator (URP) -Stephen Sang
Nandi Women Rep (URP) -Zipporah Kering
Nandi Governor (URP) -Cleophas Lagat
Narok Senate (URP)-Stephen Ole Ntutu
Ndaragwa MP (UDF) -Jeremiah Kioni MP
Njoro MP (TNA)- Joseph Kiuna
Nyando MP (ODM)-Fred Outa
Othaya MP (TNA)-Mary Wambui
Rarieda MP (ODM) -Nicholas Gumbo,
Rongai MP (URP)-Luka Kigen
Rongo MP (ODM) – Dalmas Otieno
Rongo MP (ODM) Everest Okembo
Ruaraka MP (ODM) – Tom Kajwang
Samburu County Senator (ODM) – Simon Lesirma
Samburu County Senator (TNA) – Paul Leringato
Samburu County Senator (URP)-Sammy Leshore
Samburu County Women Rep (ODM) – Pauline Lenguris
Samburu County Women Rep (TNA) – Maison Leshoomo
Samburu County Women Rep (URP) -Silvana Ndarama
Samburu Governor (ODM) – Michael Lolworikoi
Samburu Governor (TNA)-Stephen Lekupe
Samburu Governor (URP)-Kasaine Lenelkulal
Siaya Governor (ODM)-Oburu Oginga
Siaya senate (ODM) – James Orengo
Soi (URP)-Edwin Barchiley
Soy MP (ODM) Moses K Keter,
Subukia (TNA)-Nelson Gaichuhie
Taita Taveta Governor (ODM) John Murutu
Taita Taveta Senate (ODM)-Dan Mwazo
Taita taveta senate (TNA) – Naomi Shaban
Tetu MP (TNA)-Ndungu Githinji
Turbo (URP)-Elisha Busienei
Turbo MP (ODM)- David Songok Langat
Uasin Gishu governor (ODM) – Margaret Kamar
Uasin Gishu Governor (ODM)- Margaret Kamar
Uasin Gishu Governor (URP)-Jackson Mandago
Uasin Gishu Senate ( URP)-Isaac Melly
Uasin Gishu Senate (ODM)- Paul Birech
Uasin Gishu Woman Rep (URP)-Eusila Ngeny
Uasin Gishu Women Representative (ODM)- Moira Jepkor

  • http://www.facebook.com/enoch.ndwiga Enoch Ndwiga

    we need to be abit. quick next time and to save time

  • http://www.facebook.com/ronald.koech.31 Ronald Koech

    jubilee and cord will face stiff competition during the general election in Kenya based on the results of the nominated governors and senators in the 47 counties.

  • robert rotich

    going by the manner in which the nominations were done, kenya still has a long way to go in conducting organized elections. this was a pointer to what will happen come the general elections on march 4th. I hope IEBC took note and are working on how to manage the general election.

  • Nasike jeremy

    Naurumia kenya yangu kwani yaelekea tusipoelewa.
    Maulana atupe hekima.